جمعه ٢٨ مرداد ١٤٠١
اخبار > هشدار فرماندار قشم درباره شیوع تب کریمه کنگو در شهرستان


نسخه چاپي
ارسال به دوست شماره خبر:٢٩٩٤٠ 

 تاریخ:پنج شنبه ٢ تير ١٤٠١ 


هشدار فرماندار قشم درباره شیوع تب کریمه کنگو در شهرستان

فرماندار شهرستان قشم با توجه به مرگ یک جوان در روستای گورزین، وجود تعداد قابل توجه دام، گرمای هوا و در پیش بودن عید سعید قربان، نسبت به شیوع تب کریمه کنگو ( بیماری مشترک انسان و دام) در شهرستان هشدار داد.

 

 

 

 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قشم، محمد محمدحسینی روز چهارشنبه در جلسه بررسی راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مشترک انسان و دام افزود: اعمال پیشگیری ها، بازرسی ها و محدودیت های قانونی همزمان با فرهنگ سازی و انتشار محتواهای مناسب در رسانه ها و فضای مجازی به کمک بخشداران ، دهیاران و دستگاه های اجرایی مرتبط و با تایید شبکه بهداشت و درمان در فرصت باقیمانده انجام شود.
محمد حسینی یادآوری کرد: ماه گذشته یکی از جوانان روستای گورزین بر اثر ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو فوت شد و این هشداری برای همه ما اعم از مسوولان و مردم است.

او اضافه کرد: بنا به اظهار کارشناسان بهداشت؛ قرار گرفتن در فصل تابستان موجب تشدید فعالیت کنه ها در سطوح پوست دام شده و امکان انتقال بیماری را بیشتر می کند.

فرماندار قشم ادامه داد: عمل به مسوولیت فردی و اجتماعی در حوزه بهداشت و سایر زمینه ها اگر نادیده گرفته شود متاسفانه افراد و چه بسا اجتماع را دچار گرفتاری و مخاطره می کند.

فرماندار شهرستان قشم گفت: مکاتبه با اداره بنادر و دریانوردی، گمرگ، نیروی انتظامی و دریابانی برای کنترل مبادی ورود و خروج دام، کنترل و پاکسازی کانون های نگهداری، پرورش و توزیع دام و تاکید به تامین گوشت قربانی از کشتارگاه از دیگر اقداماتی است که باید به فوریت و با حساسیت پیگیری و اجرا شود.
رییس کارگروه کنترل بیماری های مشترک انسان و دام شهرستان قشم با اشاره به آمار اعلامی فعالیت حدود ۲۰۰ کبابی در شهرستان و لزوم بازرسی و نظارت گفت: تامین گوشت بهداشتی از سوی آنان بخش مهمی از نگرانی ها را بر طرف می سازد.

او از مردم خواست ضرورتا برای تهیه گوشت قربانی به کشتارگاه مراجعه کنند.
کشتارگاه شهر رمکان مجهز به اقدامات اولیه بهداشتی قبل از ذبح، ناظر شرعی، دکتر دامپزشکی و سالن پیش سرد، ظرفیت ذبح روزانه ۷۰ دام سبک و سنگین را دارد.
بر اساس آمار اعلامی در حال حاضر ۳۰ هزار راس دام سبک، ۴۰۰۰ گاو و گوساله و ۹۰۰ نفر شتر متعلق به یکهزار دامدار شناسایی شده از سوی مدیریت جهاد کشاورزی به صورت پراکنده در روستاهای شهرستان پرورش داده می شود که نگاه سنتی و کندی همکاری دامداران مذکور مانع از پلاک گذاری تمام دام ها و تعریف کد یکتا در سامانه مرکز اصلاح نژاد کشور شده اما جهاد کشاورزی با نگاه توسعه سلامت، با همکاری اداره دامپزشکی خدمات دوره های آموزشی و سمپاشی های دام و زیستگاه را به آنان ارائه می دهد.
نزدیک به ۷۰ درصد دام و ۶۰ درصد دامداران تا کنون پلاک گذاری شده و کد دریافت کرده اند.
نگهداری ۲۴ ساعت گوشت و ۴۸ ساعت جگر در دمای پیش سرد صفر تا چهار درجه پیش از پخت و سمپاشی دام ها از مهم ترین راهی پیشگیری از ابتلا به تب کریمه کنگو معرفی شده است.
بیماری های تب کریمه کنگو، شاربون، هاری، تب مالت و سل از جمله بیماری های مشترک شناسایی شده بین انسان و حیوان است.


.انتهای پیام


خروج
شماره تماس : ------- 076
نمــابر : ---------
آدرس فمانداری : -----------------

جزیره قشم بزرگترین جزیره ایران و بزرگترین جزیره غیر مستقل دنیا است (بزرگتر از ۲۲ کشور جهان). این جزیره در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد و بزرگترین و پرجمعیت‌ترین جزیره خلیج فارس می باشد . جزیره قشم دومین بندر آزاد تجاری ایران است كه 15 بندر صیادى و تجارى دارد. اين شهرستان با 1730 كيلومتر مربع مساحت و 117774 نفر جمعيت در فاصله 20 كيلومتري مركز استان قرار دارد. شامل 4 شهر به نام هاي (قشم-درگهان-سوزا- هرمز) و 3 بخش به نام هاي (مركزي –شهاب – هرمز) مي باشد.