اخبار > پیام آزادی خرمشهر، ضامن وحدت و مقاومت مقابل نظام سلطه است


نسخه چاپي
ارسال به دوست شماره خبر:٢٩٦٤٣ 

 تاریخ:سه شنبه ٣ خرداد ١٤٠١ 


پیام آزادی خرمشهر، ضامن وحدت و مقاومت مقابل نظام سلطه است

فرماندار شهرستان قشم گفت: زنده نگهداشتن پیام فتح خرمشهر ضامن حفظ وحدت و یکپارچگی ملی و روح مقاومت و ایستادگی برابر نظام سلطه و استکبار در جامعه است.

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قشم، محمد محمدحسینی اظهار داشت: عملیات پیروزمندانه و غرور انگیز بیت المقدس که آزادی خرمشهر قهرمان پس از ۵۷۵ روز را در سوم خردادماه سال ۶۱ رقم زد؛ از نقاط عطف طلایی و راهبردی هشت سال دفاع مقدس است.
او ادامه داد: در این عملیات رزمندگان اسلام و پرورش یافتگان انقلاب اسلامی و مکتب ولایت فقیه ضربه ای مهلک و تعیین کننده را بر پیکر رژیم بعثی صهیونیستی صدام و حامیان فرامنطقه ای آن وارد کردند.

فرماندار قشم با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان سرافراز «خلیل عجم» و شهید «محمد بازماندگان» از نخستین شهدای جزیره قشم که در عملیات بیت المقدس آسمانی شدند، اضافه کرد: عملیات بیت المقدس زمینه های تغییرات استراتژیک در میدان دفاع و مقابله با دشمن و اتخاذ تصمیمات راهبردی و سرنوشت ساز برای تداوم جنگ و در راستای اخراج کامل متجاوزین از سرزمین مقدس ایران و تنبیه متجاوز در فراسوی نقاط صفر مرزی را فراهم آورد.
محمدحسینی توضیح داد: پس فتح و پیروزی رزمندگان دلیر اسلام در عملیات بیت المقدس جهانیان فروریختن تدریجی دژهای متجاوزین و از کار افتادن ماشین جنگی صدام برابر اراده پولادین فرزندان امام و امت اسلامی را در قاب واقعیات زمانه مشاهده کردند.
رییس شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان قشم با اشاره به اینکه امام راحل در جریان عملیات بیت المقدس فرمودند: «خرمشهر را خدا آزاد کرد» و من در مقابل عملکرد رزمندگان مزدشان را به خدا واگذار می کنم، افزود: زنده نگهداشتن پیام فتح خرمشهر ضامن حفظ وحدت و یکپارچگی ملی و روح مقاومت و ایستادگی برابر نظام سلطه و استکبار در جامعه است.

عملیات پیروز بیت المقدس، روز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱، به قصد آزادسازی خرمشهر و بیرون راندن نیروهای دشمن از میهن اسلامی آغاز شد.
این عملیات که با رمز یا «یا علی ابن ابیطالب» شروع شد، در مراحل اولیه با تصرف پایگاه مرزی کوشک همراه بود.
همچنین در این عملیات، ضربات سخت و هولناکی بر تیپ نهم گارد مرزی و تیپ ۲۳۸ گارد مرزی دشمن وارد آمد و تعداد زیادی از مزدوران بعثی، به اسارت لشکریان جبهه توحید در آمدند که در میان آنها، افسران عالیرتبه رژیم بعثی نیز به چشم می خوردند.
به دنبال این پیروزی های بزرگ بود که به تدریج خاکریزهای دشمن، یکی پس از دیگری به تصرف نیروهای اسلام درآمد و فرماندهان مزدور عراقی، در اوج وحشت و هراس، پی در پی فرمان عقب نشینی صادر کردند.
به این ترتیب، در ساعت ۲ بعدازظهر روز سوم خرداد ۱۳۶۱، پس از ۲۴ روز رزم بی امان، خرمشهر به طور کامل آزاد شد و پرچم پرافتخار الله اکبر، بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز در آمد.
خرمشهر، این شهر مقاوم که پس از ۳۵ روز پایداری و مقاومت، در چهارم آبان ۱۳۵۹، به اشغال دشمن درآمده بود، پس از ۵۷۵ روز (نوزده ماه) اسارت، بار دیگر به آغوش گرم میهن اسلامی بازگشت.
رزمندگان اسلام در نخستین اقدام، نماز شکر را در مسجد جامع خرمشهر اقامه کردند.
خبر آزادسازی خرمشهر، به سرعت در همه جا طنین افکند و ملت مسلمان ایران را که مدتها در آرزوی شنیدن چنین خبر مسرت بخشی بودند، غرق شادی و سرور کرد.
مردم به خیابان ها ریختند و با پخش شیرینی، به جشن و شادی پرداختند و با فرارسیدن شب، بر پشت بام ها ندای «الله اکبر» سر دادند.
در عملیات بیت المقدس که بزرگترین عملیات دوران دفاع مقدس است ۶ هزار کیلومتر از خاک میهن اسلامی آزاد شد و ۱۹ هزار عراقی به اسارت رزمندگان اسلام درآمد.
در این عملیات که ضربه سهمگینی بر پیکر صدام و حامیان غربی او بود، دو لشکر کامل رژیم بعثی صدام منهدم و بیش از ۱۶ هزار نفر از بعثیون کشته و مجروح شدند.
شهرستان قشم با  ۱۵۰ هزار نفر جمعیت ۲۱ شهید تقدیم انقلاب کرده است.  
در این شهرستان ۲۲ نفر از والدین شهدا، ۱۴ همسر شهید، ۳۹ فرزند شهید، ۱۶۲ خواهر و برادر شهید، ۱۱ آزاده، سه جانباز بالای ۷۰ درصد، ۹۵ جانباز زیر ۲۵ درصد، ۴۷ جانباز ۲۵ تا ۵۰ درصد حضور دارند که آمار کلی جانبازان ۱۴۵ نفر و آمار کل افراد تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران این شهرستان ۶۹۹ نفر است.
جزیره قشم با وسعت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول ۱۳۵ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر داز توابع هرمزگان است و ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد.
شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است./ ایرنا


.انتهای پیام


خروج